Brněnskou Městskou galerii v ulicích doplní další mural

Všední a zašedlé fasády domů v Brně nahrazují umělecká díla. Ti, kdo se vydají do ulic v okolí brněnského Cejlu, se díky projektu Martina Reinera ocitnou v Městské galerii. Ke stávajícím čtyřem takzvaným muralům se přidá další, tentokrát Jean a Pierre od Petra Maliny.

Městská galerie je součástí většího projektu Nový Bronx, jehož cílem je z lokality rozkládající se na pomezí městských částí Brno-střed a Brno-sever učinit organickou část města. „Cílem projektu Martina Reinera je vytvořit v někdejší vyloučené lokalitě města největší evropskou galerii pod širým nebem,“ vysvětlila již dříve primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Muraly, tedy velkoplošné malby, které vznikají na štítech budov lokality brněnského Bronxu, jsou díly českých umělců. Nyní přibude další, jehož autorem bude Petr Malina.

„Od Petra Maliny byl původně vybrán jiný motiv, a to Dívka s mobilem, která byla určená pro Bratislavskou 76. V průběhu příprav ale dostal vlastník sousedního pozemku od orgánů státní správy povolení ke stavbě jiného objektu, který by tuto malbu překryl. Náhradní prostor pro realizaci Petra Maliny se podařilo najít na domě Bratislavská 53. Se změnou adresy ale komise složená z umělců dospěla i ke změně motivu, a tak dívku s mobilem nahradí dva muži,“ popsal náměstek Tomáš Koláčný.

Část projektu Městské galerie je součástí participativního rozpočtu Dáme na vás. V roce 2019 ve finálovém hlasování získal 2137 kladných hlasů. Právě z participativního rozpočtu však lze v souladu s pravidly financovat pouze malby, které vzniknou na domech v majetku města.

„Protože však dům s číslem popisným 53 není ve vlastnictví města, je nutné, aby využití peněz z participativního rozpočtu povolili zastupitelé a udělili projektu výjimku ze Zásad participativního rozpočtu města Brna,“ doplnil náměstek Tomáš Koláčný. Brněnští radní již realizaci muralu podpořili v polovině června.

Lenka Gregorová

3522

reklama

Nejnovější články

V uplynulém roce se na brněnském trhu prodalo nejméně novostaveb za poslední dekádu jeho sledování. Celkem 535 bytů v hodnotě 3,6 miliardy korun. Ceny přesto v průběhu roku neklesly a drží se na úrovni 130 000 Kč za metr čtvereční podlahové plochy. Prodejci hlásí oživení trhu, které nastalo v druhé polovině roku. V novém roce odborníci očekávají zlevnění úvěrů, růst poptávky i mírný růst cen, a to jak u starších, tak nových bytů. Údaje vyplývají z pravidelné analýzy brněnského trhu novostaveb, kterou připravuje společnost IMPERA styl.

Zásadní proměna čeká druhé nejvytíženější nádraží v Brně. Železniční stanice Královo Pole projde masivní rekonstrukcí, která přinese komfortnější cestování díky nové hale i přestavěnému kolejišti. Všechna nástupiště budou bezbariérová a nynější podchod se prodlouží až na ulici Myslínovu. Hotovo má být zhruba za dva roky.

Víc než šest set parkovacích míst uvnitř i venku včetně dvou desítek nabíjecích stanic pro elektromobily – to přinese vybudování parkovacího domu na Šumavské. Nyní dělníci pracují na jeho základech.

Vysoké letní teploty a nutnost drahé klimatizace jsou velkým ekonomickým výdajem na provoz budov. U starších staveb, které jsou energeticky náročnější, se tyto výdaje ještě znásobují. Stále více se tedy prosazují chytré a zároveň zelené budovy. Tomuto trendu pomáhá i tlak na udržitelnost. V mnoha zemích a regionech včetně ČR vstupují na scénu přísnější environmentální a energetické předpisy a regulace. Jedná se například o směrnici CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), která bude standardizovat reporting udržitelnosti.

reklama