Jaké změny v příspěvku na bydlení přinese rok 2022?
V polovině prosince bylo schváleno nařízení vlády, kterým se pravidelně od ledna nového roku navyšují normativní náklady na bydlení. Vláda také odsouhlasila návrh novely zákona o státní sociální podpoře obsahující mimořádné navýšení normativů. Zohledněn bude skokový růst cen energií, ke kterému dochází v rámci posledních tří měsíců.
„Zákonná valorizace neumožňuje pracovat s předpovědí růstu cen, kterou si však tato mimořádná situace s energiemi zaslouží tak, aby mohly být dávky na bydlení v roce 2022 vypláceny v adekvátní výši. Proto jsme předložili jednoduchou novelu zákona, která navyšuje normativní náklady nad rámec pravidelné valorizace,“ vysvětlila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).
Co jsou normativní náklady? Jde o průměrné náklady na bydlení pro příslušný počet osob v domácnosti a s ohledem na velikost obce. Tvoří je nájemné a další náklady související s bydlením včetně energií.
„Tyto normativní náklady jsou zároveň stanoveny i jako horní hranice přiměřených nákladů na bydlení, na které stát občanům v rámci příspěvku na bydlení přispívá. Každoročně jsou upraveny nařízením vlády pro daný kalendářní rok na základě zákonného zmocnění, a to v závislosti na vývoji indexu spotřebitelských cen jednotlivých komodit nákladů na bydlení (dle ČSÚ),“ uvedlo Ministerstvo práce a sociálních věcí.
Nárok žadatele na příspěvek na bydlení a jeho výše zohledňuje průměrné měsíční náklady zaplacené za předchozí kalendářní čtvrtletí.
Češi si v příštím roce připlatí
Podle vývoje indexů spotřebitelských cen, cen dodavatelů energií a ostatních služeb se v porovnání s rokem 2021 normativní náklady zvýšily od 2,2 % do 2,8 % u bytů užívaných na základě nájemní smlouvy a od 2,3 % do 2,4 % u družstevních bytů a bytů vlastníků. Měsíční částky tak vzrostly o 150 Kč až 444 Kč v prvním případě a 120 Kč až 277 Kč u družstevních a vlastnických bytů.
„V posledním čtvrtletí roku 2021 prudce vzrostly ceny energií, především plynu a elektřiny, což bude pravděpodobně pokračovat i počátkem příštího roku. Zvlášť velký problém je u domácností, které mají smlouvy s dodavateli energií bez dlouhodobé fixace cen,“ připomněla Jana Maláčová.
„Avizovaný skokový nárůst nákladů domácností na energie ale nelze v rámci dosavadního zmocnění vlády v zákoně o státní sociální podpoře promítnout do zmíněného nařízení vlády, a proto současně předkládám jednoduchou novelu zákona o státní sociální podpoře. Ta zohlední předpokládaný nárůst cen energií tak, aby se nenarušil každoroční proces zvyšování normativních nákladů na bydlení v roce 2023 a v následujících letech,“ doplnila ministryně práce a sociálních věcí.
Návrh nyní putuje k projednání do Poslanecké sněmovny ČR a spočívá v mimořádném navýšení normativních nákladů na bydlení pro rok 2022.
4758