Konec prací v Rooseveltově. Umělci již užívají zrekonstruovanou budovu
V Rooseveltově ulici je po dvou a půl letech hotovo. Stavební práce tu nahradila novotou zářící zrekonstruovaná administrativně-technická budova brněnského Národního divadla. První říjnové pondělí se sem vrátil život, fungují tu například dílny, zkušebna, kanceláře či archiv kulturní instituce.
Budova nacházející se v bezprostřední blízkosti frekventovaného Malinovského náměstí pochází z druhé poloviny 19. století. Její stav však byl dlouhodobě nevyhovující. „Proto byl nezbytný opravdu razantní zásah, jak dokládá výčet provedených prací: bylo nutné provedení statického zajištění objektu včetně výměny stávajících stropů a krovu, zesílení uliční obvodové a středové zdi. Dále proběhla sanace suterénního zdiva proti zemní vlhkosti, byla vyměněna všechna okna, dveře a provedeny veškeré nové rozvody instalací a budova získala novou fasádu. Součástí projektu byla i přístavba výtahu a stavba vedlejší budovy ve dvorním traktu,“ popsala primátorka města Brna Markéta Vaňková.
Novinkou je i využití půdních prostor. „Vzniklo tu 7 dvoulůžkových pokojů pro ubytování hostujících herců, což lze v dnešní době považovat za naprosto nezbytný standard,“ doplnil náměstek primátorky Tomáš Koláčný.
Rekonstrukci administrativně-technického zázemí ocenil i ředitel Národního divadla Brno Martin Glazer. „Nová budova na Rooseveltově představuje skutečně razantní zlepšení podmínek pro naši práci,“ uvedl.
Oprava objektu a přístavba vyšla město na necelých 63 milionů korun.
Vedení jihomoravské metropole již dříve investovalo do objektů kulturních organizací, které zřizuje. „V případě Národního divadla bych připomněl mnohaletou rekonstrukci Janáčkova divadla za více než 636 milionů korun bez DPH, která skončila před dvěma lety a díky níž máme v Brně technicky nejlépe disponovanou divadelní scénu pro uvádění oper a baletů v naší zemi,“ dodal radní pro kulturu Marek Fišer.
4284