Obnovenou barokní fresku na Nové radnici si prohlédne i veřejnost

Sál Rady na brněnské Nové radnici dlouho skrýval skvost v podobě barokní fresky. Po téměř dvou a půl letech je hotová rekonstrukce prostoru, který se tak bude moci v příštím roce otevřít i prohlídkám pro veřejnost. Investice si vyžádala zhruba 34 milionů korun.

Historické i moderní. Tak by se daly popsat novinky, kterých se dočkala brněnská Nová Radnice. Zdější barokní nástěnné malby v sále Rady pocházejí patrně z let 1728–1729 a zobrazují zasedání Moravského zemského soudu. Odkazují na tradici soudních jednání, která v kapitulní síni dominikánského kláštera a později v novějších budovách, probíhala už od středověku. Později však Novou radnici, tehdejší Zemský dvůr, obsadilo a částečně zdevastovalo vojsko, v následujících letech byla stavba využívána například i jako vývařovna, sklad či tržnice. Právě nánosy dalších maleb a štuků pod sebou ukryly skvost v podobě barokní malby. Ta nyní prošla procesem restaurování, kterému pomohla i náhoda.

 „Původně měli restaurátoři obnovit jen nástropní fresky, neboť ty na stěnách byly pro záchranu příliš zničené. Nakonec se ale díky spolupráci s Archivem města Brna podařilo vypátrat dvě historické fotografie, na jejichž základě bylo možné fresky na stěnách vytvořit znovu. Do sálu se tak po zhruba 150 letech vrátila scéna zasedání zemského soudu, která upomíná na původní funkci prostoru coby soudní síně. Římsu pod touto nástropní freskou tvoří erby zemských úředníků, celou klenbu jako by nesly iluzivní pilastry a ve výklencích mezi nimi jsou dotvořeny i dvě iluzivní sochy Spravedlnosti a Obezřetnosti,“ popsal náměstek primátorky pro kulturu Tomáš Koláčný.

Proměna na Nové radnici začala v červenci roku 2019, nyní jsou již všechny prostory zkolaudované.

  „Od příštího roku budeme mít k dispozici nádherný reprezentativní prostor, který je ale zároveň plně vybavený pro provoz v 21. století, ať už se to týká vzduchotechniky, PC sítě, nebo hlasovacího a projekčního zařízení. Vedle Sněmovního sálu, kam se lidé dostanou, pokud navštíví zasedání zastupitelů, Rytířského sálu, ve kterém se zase odehrávají svatby, nebo třeba Křížové chodby, kde se konají různé výstavy, půjde o další historickou část Nové radnice, kterou zpřístupníme veřejnosti, a to formou komentovaných prohlídek ve spolupráci s TIC Brno,“ popsala primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Lenka Gregorová

4733

reklama

Nejnovější články

V uplynulém roce se na brněnském trhu prodalo nejméně novostaveb za poslední dekádu jeho sledování. Celkem 535 bytů v hodnotě 3,6 miliardy korun. Ceny přesto v průběhu roku neklesly a drží se na úrovni 130 000 Kč za metr čtvereční podlahové plochy. Prodejci hlásí oživení trhu, které nastalo v druhé polovině roku. V novém roce odborníci očekávají zlevnění úvěrů, růst poptávky i mírný růst cen, a to jak u starších, tak nových bytů. Údaje vyplývají z pravidelné analýzy brněnského trhu novostaveb, kterou připravuje společnost IMPERA styl.

Zásadní proměna čeká druhé nejvytíženější nádraží v Brně. Železniční stanice Královo Pole projde masivní rekonstrukcí, která přinese komfortnější cestování díky nové hale i přestavěnému kolejišti. Všechna nástupiště budou bezbariérová a nynější podchod se prodlouží až na ulici Myslínovu. Hotovo má být zhruba za dva roky.

Víc než šest set parkovacích míst uvnitř i venku včetně dvou desítek nabíjecích stanic pro elektromobily – to přinese vybudování parkovacího domu na Šumavské. Nyní dělníci pracují na jeho základech.

Vysoké letní teploty a nutnost drahé klimatizace jsou velkým ekonomickým výdajem na provoz budov. U starších staveb, které jsou energeticky náročnější, se tyto výdaje ještě znásobují. Stále více se tedy prosazují chytré a zároveň zelené budovy. Tomuto trendu pomáhá i tlak na udržitelnost. V mnoha zemích a regionech včetně ČR vstupují na scénu přísnější environmentální a energetické předpisy a regulace. Jedná se například o směrnici CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), která bude standardizovat reporting udržitelnosti.

reklama