Umělecký skvost či dům hrůzy? Co se skrývá v Černých Polích
Stavba, za kterou by se nemusel stydět například ani vídeňský Prater, poutá v brněnských Černých Polích pozornost kolemjdoucích a je místní oblíbenou atrakcí. Ten, kdo by uvnitř čekal strašidelnou jízdu vláčkem jako na Matějské pouti, se ale hodně plete. Jde totiž o dílo surrealisty a sochaře Lubo Kristka.
Brněnský rodák je občas nazýván jako moravský Salvátor Dalí a označení není daleko do pravdy. Nejenže se Kristek se slavným umělcem osobně setkal, k připodobnění láká i jejich tvorba. Brňané si svůj názor mohou udělat například na rohu ulic Tišnovská a Trávníky. Naleznou zde dům s netradiční fasádou, která přináší Kristkův cyklus Sysifiade aneb balvan v čase. Zvěčňuje nikdy nekončící tvrdou dřinu Sysifa, jeho uvěznění v neodvrtaném osudu a neúspěch v celoživotní lopotě s balvanem. Dominujícím prvkem jsou obří ruce, symbolika je však zakořeněná především v důmyslném hodinovém stroji. Ten speciálně pro Kristkův dům navrhla a vytvořila vyškovská firma Elekon. Zvládá například i automatickou změnu času z letního na zimní. V domě se čas od času konají například happeningy.
Netradiční stavba zajímá místní i Brňany z jiných částí města. „Bydlíme tady kousek v Černých Polích a je to jedno z nejčastějších míst, kam se chtějí jít děti projít. Vydrží tady stát dlouho a prostě se jen dívat nebo si vymýšlí o domě svoje vlastní příběhy. Určitě je to zajímavá věc,“ podělila se Markéta Hejná.
Ze sociální sítě se o existenci stavby dozvěděla paní Alice Bálková. „Někdo tam dával fotku a já jsem si myslela, že je to muzeum nebo tak něco. Ráda poznávám město a tohle určitě stojí za krátký výlet po Brně,“ myslí si. I ostatní uživatelé na internetu návštěvu Kristkova domu doporučují, zajímavé při tom je, že sám autor rozhodně nepatří k fanouškům této moderní technologie.
3838