Vila Tugendhat opět boduje. Tentokrát zaujala její rekonstrukce

Mezinárodní organizace Docomomo International ocenila v rámci nejlepších rekonstrukcí moderních architektonických děl z celého světa za posledních 12 let brněnskou vilu Tugendhat. Její opravu realizovanou v letech 2010–2012 odborníci označili za „mimořádně provedenou“.  Památka získala ocenění i v kategorii Open House.

Docomomo International je mezinárodní nezisková organizace, která se staví nejen do role hlídacího psa moderní architektury, ale funguje také jako platforma pro výměnu zkušeností a poznatků spojených s konzervátorskými technologiemi, historií a vzděláním. Odborná porota vybírala z celkem 84 kandidátů.

Brněnský skvost zabodoval spolu s pařížským bytem a ateliérem Le Corbusiera v kategorii Open House. Ta se týká staveb v současnosti otevřených veřejnosti.

„Cena Docomomo Rehabilitation Award byla letos ve více než 30leté historii organizace udílena poprvé. Již samotnou nominaci mezi 84 nevýznamnějších světových rekonstrukcí a revitalizací jsem považovala za velkou čest. O to více je potěšující čelní umístění v tak obrovské světové konkurenci. Pochopitelně to není jediné ocenění, vila Tugendhat jich získala v minulosti celou řadu. Ovšem i z těchto mimořádných okamžiků vyplývají závazky. Přestože je vila Tugendhat elegantní dámou úctyhodného věku 90 let, je třeba o ni pečovat nepřetržitě a již nikdy nedopustit ohrožení stavební substance domu, tak jak se tomu v minulosti několikrát stalo,“ vysvětlila ředitelka vily Tugendhat Iveta Černá.

Vila Tugendhat je zapsaná na seznamu UNESCO a patří k nejnavštěvovanějším památkám v jihomoravské metropoli. „Muzeum města Brna i nadále o vilu denně pečuje a udržuje ji v co nejlepší stavu, letos nás mimo jiné čekají opravy omítek a také řešení statického zabezpečení. Pro rok 2022 máme plán na zvýšení kapacity prohlídek a také na větší propojení zahrad vil Tugendhat, Löw-Beer a po dokončení její obnovy také Arnoldovy vily, tak aby vznikl fungující veřejný prostor. Dále budeme pokračovat i v tom, čím jsme si ocenění mimo rekonstrukci zasloužili – ‚OPEN HOUSE – open to public‘ a vila bude i živým kulturním místem,“ popsal plány ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.

Oceněná rekonstrukce, která trvala dvakrát déle než stavba vily, probíhala v letech 2010–2012 a týkala se nejen budovy a veškerých interiérů, ale i zahrady. Doplněny zároveň byly i chybějící součásti, například zařizovací předměty, jako jsou umyvadla či kliky a vestavěného i volného nábytku.

„I deset let po dokončení rekonstrukce nepřestává vila Tugendhat ohromovat návštěvníky, ale ani odborníky. Úspěch v Docomomo Rehabilitation Award to jen potvrzuje. Jsem moc rád, že se Brnu povedla takováhle krásná reklama a že se díky tomu dostanou informace o vile Tugendhat a její rekonstrukci i do připravované publikace, ve které Docomomo představuje nejlepší počiny tohoto druhu za posledních dvanáct let napříč kontinenty,“ dodal radní pro kulturu Marek Fišer.

Lenka Gregorová

4132

reklama

Nejnovější články

V uplynulém roce se na brněnském trhu prodalo nejméně novostaveb za poslední dekádu jeho sledování. Celkem 535 bytů v hodnotě 3,6 miliardy korun. Ceny přesto v průběhu roku neklesly a drží se na úrovni 130 000 Kč za metr čtvereční podlahové plochy. Prodejci hlásí oživení trhu, které nastalo v druhé polovině roku. V novém roce odborníci očekávají zlevnění úvěrů, růst poptávky i mírný růst cen, a to jak u starších, tak nových bytů. Údaje vyplývají z pravidelné analýzy brněnského trhu novostaveb, kterou připravuje společnost IMPERA styl.

Zásadní proměna čeká druhé nejvytíženější nádraží v Brně. Železniční stanice Královo Pole projde masivní rekonstrukcí, která přinese komfortnější cestování díky nové hale i přestavěnému kolejišti. Všechna nástupiště budou bezbariérová a nynější podchod se prodlouží až na ulici Myslínovu. Hotovo má být zhruba za dva roky.

Víc než šest set parkovacích míst uvnitř i venku včetně dvou desítek nabíjecích stanic pro elektromobily – to přinese vybudování parkovacího domu na Šumavské. Nyní dělníci pracují na jeho základech.

Vysoké letní teploty a nutnost drahé klimatizace jsou velkým ekonomickým výdajem na provoz budov. U starších staveb, které jsou energeticky náročnější, se tyto výdaje ještě znásobují. Stále více se tedy prosazují chytré a zároveň zelené budovy. Tomuto trendu pomáhá i tlak na udržitelnost. V mnoha zemích a regionech včetně ČR vstupují na scénu přísnější environmentální a energetické předpisy a regulace. Jedná se například o směrnici CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), která bude standardizovat reporting udržitelnosti.

reklama